Click "Enter" to submit the form.

Czy płacz to wstyd?!

✨ Czy wiesz, że: Bardzo często maluchom zostaje wpajane, że płacz to objaw charakterystyczny dla osób słabych. „Nie bądź beksa!” – mówią niektórzy rodzice. A przecież to naturalna reakcja każdego człowieka na wyrażanie smutku, czy straty.

Ile razy w swoim życiu słyszałaś powiedzenie „nie płacz jak baba” albo, że płacz to wstyd ❓

➡️ Tymczasem łzy nie są oznaką słabości i nie powinny powodować uczucia upokorzenia czy zakłopotania.
➡️ Płacz bowiem może być bardzo pożyteczny i pomoże nam uporać się z wieloma trudnymi uczuciami.
➡️ To, że ktoś nie płacze, wcale nie oznacza, że jest silniejszy psychicznie.

✨ Czy rodzicom wolno płakać?

Oczywiście, że wolno, jak dziecko zachoruje, uderzy się czy zgubi ulubioną zabawkę. Jednak czy możesz płakać z bezsilności, ze zmęczenia, bo jest ci źle? Czy rodzic może mieć po prostu dość ❓❗️

➡️ Otóż może. I nie powinien tego ukrywać przed dziećmi, bo robiąc to, umacniamy w nich przekonanie, że matki są dokładnie takie jak w reklamach.

➡️ Okazywanie swoich uczuć przed dzieckiem, pozwala na nauczenie go swobodnego radzenia sobie z negatywnymi doznaniami, dzięki wszelkim obserwacjom. W przyszłości takie dziecko, nie będzie tłumiło w sobie emocji i będzie potrafiło odnaleźć pomoc, wiedząc, że wszelkie poruszenia w życiu są naturalne i dozwolone.

💡Czas zerwać ze wstydem i przyznać – płacz może być pomocny, oczyszczający, ale warto sprawdzać czy nie wiąże się ze stanem depresyjnym.💡

Leave a Comment.