Click "Enter" to submit the form.

Twoja lepsza jakość starości

Czy wiesz, że: Z badań osób w wieku powyżej 60 i 70 lat wynika, że aktywność fizyczna wpływa na poprawę zapamiętywania ?
 
👉 Więc jeśli na starość nie chcemy mieć problemów z pamięcią, powinniśmy zacząć od dziś z aktywnością fizyczną.
 
👉 Koncepcja korzystnego starzenia się (tzw. anti-aging) ma na celu przede wszystkim zapobieganie lub opóźnienie wystąpienia chorób charakterystycznych dla wieku podeszłego.
 
👉 Naukowcy, którzy poszukują metod opóźnienia procesów starzenia się, są zgodni już teraz, że aktywność fizyczna niewątpliwie jest jedną z nich.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła niewystarczającą aktywność fizyczną jako czwarty w kolejności czynnik ryzyka, odpowiedzialny za przedwczesne zgony i śmiertelność na świecie.
 
~Co musimy zacząć robić : 
 
Obserwacje naukowe pokazują, że osoby ćwiczące co najmniej kilka razy w tygodniu rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera niż te, które prowadzą siedzący, nieaktywny tryb życia.
 
Ruch w wieku starszym wpływa korzystnie nie tylko na mięśnie i stawy, lecz także na mózg.
 
PAMIĘTAJ: Regularna aktywność fizyczna sprawia, że wzmocnieniu ulegają mięśnie. Poprawia się także wydolność narządów wewnętrznych. Tym samym organizm może dłużej funkcjonować na zwiększonych obrotach.
 
~Co musimy zrobić żeby na starość była anti-aging?
Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób m. in. chorób sercowo-naczyniowych, udaru, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nadwagi i otyłości, depresji itp. Aktywność fizyczna poprawia również mobilności osoby starszej i zmniejsza ryzyko chorób z tym związanych. Poza tym niweluje odczuwanie bólu przewlekłego, zaburzeń nastroju i/lub zaburzeń snu.
Regularna aktywność fizyczna jest jednocześnie najskuteczniejszą jak dotąd metodą zapobiegania związanemu ze starzeniem się organizmu obniżaniu się masy mięśniowej i ich funkcji (sarkopenii).

WAŻNE: WHO zaleca wykonywanie przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności, lub zamiennie połączenie aktywności o umiarkowanej i wysokiej intensywności.

~Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie💡
Warto sobie uzmysłowić, że aktywność pozwala na zachowanie i poprawę siły i wytrzymałości mięśni, skutkującą lepszymi możliwościami wykonywania codziennych czynności. Niższy poziom stresu oraz związana z tym lepsza jakość snu to kolejna wartość dodana aktywności fizycznej.
Należy również dodać, że dzięki aktywności mamy lepszy obraz własnej osoby oraz poczucie własnej wartości, a także większy entuzjazm i optymizm. Czyli same superlatywy.
 
✨PODSUMOWANIE:
Pozytywne efekty regularnej aktywności fizycznej obejmują zarówno psychiczne, fizyczne, jak i społeczne aspekty życia. Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na to, że aktywność fizyczna może w pewien sposób zapobiegać lub opóźniać wystąpieniu demencji, czy depresji.
Jaka była twoja dzisiejsza aktywność fizyczna ?

Leave a Comment.