Ból kręgosłupa wśród Polaków



NAJWIĘKSZYM SKARBEM DLA CZŁOWIEKA JEST ZDROWIE


W grupie osób po 45. r.ż. częstość epizodów wzrasta ok. 3-krotnie w stosunku do osób młodszych.

W Polsce u kobiet jak i mężczyzn notuje się regularny wzrost liczny chorych hospitalizowanych z powodu bólów grzbietu.
~Dlaczego tak się dzieje ?

W związku z postępującym procesem starzenia się populacji, a także w odpowiedzi na istotne zmiany trybu życia i sposobu pracy, które obserwowane są w ostatnich latach, notuje się wzrost problemów zdrowotnych w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego oraz tkanki łącznej.
~Co to niesie za sobą ?

Choroby te mają znamiona chorób przewlekłych, a ich długotrwałe leczenie pociąga za sobą wzrost kosztów opieki zdrowotnej.
Pogorszenie stanu zdrowia pracowników sprzyja nie tylko spadkowi wydajności pracy i występowaniu absencji, ale prowadzić może do rozwoju inwalidztwa oraz pogorszenia jakości życia.
~Jakie są tego wnioski ?




~Czym skorupka za młodu…
Problemy zaczynają się często po czterdziestce, chociaż pierwsze oznaki przyszłych kłopotów mogą pojawić się dużo wcześniej. Bóle głowy, nóg, dziwne nerwobóle w różnych częściach ciała mogą mieć związek z kręgosłupem. Lekarze wskazują, że ponad 80 procent dzieci ma różne wady postawy.
~Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza
W rzeczywistości około 80% Amerykanów będzie cierpieć z powodu tego stanu w pewnym momencie swojego życia. W Polsce ta sytuacja wygląda podobnie. Coraz więcej osób w młodym wieku dotyka ból kręgosłupa, uczniowie nie mogą stać np. w autobusie, bo bolą ich plecy, a skolioza jest powszechnym zjawiskiem nawet u dzieci uprawiających sport.
~Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna u osób starszych ?

Wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze zwiększa się. Regularnie podejmowana aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości seniorów, wpływa na jego obniżenie, poprawia pracę komór serca, zwiększając jego objętość wyrzutową, zmniejsza sztywność tętnic i pozytywnie działa w zaburzeniach krążenia obwodowego.
Zdrowy kręgosłup to podstawa sprawności ruchowej, dlatego warto zadbać o regularne ćwiczenia dla seniorów. Ich intensywność oraz technika wykonywania powinna być dopasowana do możliwości osoby starszej, co pozwala uniknąć ewentualnych kontuzji.