Click "Enter" to submit the form.

Dalsze spojrzenie…

Pewnie wszyscy z nas są mniej lub bardziej świadomi jak wygląda starość w Polsce i innych krajach Europy.
Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda starość np. w Afryce albo Ameryce Południowej 🤔
 
Zacznijmy od Afryki 🐘
 
👉 Pośród wielu plemion afrykańskich panuje określona hierarchia: najczęściej najstarsze osoby pełnią rolę przywódców. Dlaczego? Struktura plemienia właśnie stawia na szczycie najstarszych członków, ponieważ posiadają ogromną wiedzę, doświadczenie i są uważani za najbardziej godnych zaufania.
 
👉 Podział ról wynikających głównie z danego wieku znajdziemy m.in. w plemieniu Masajów. Również w plemieniu Himba najstarszy mężczyzna jest zawsze wodzem.
Przenieśmy się teraz na drugą stronę naszej planety, do Japonii 🇯🇵
 
👉 W kraju Kwitnącej Wiśni sprzedaje się więcej pieluch dla osób starszych niż dla niemowlaków. Brzmi dziwnie? Może i tak, ale nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w Japonii aż około 27% społeczeństwa stanowią osoby starsze. Średnia wieku w Japonii to około 47 lat.
 
👉 Co ciekawe, wiele osób po 60 roku życia wciąż chce kontunuować pracę, zamiast przejść na emeryturę, zupełnie przeciwnie niż w Polsce. Jaki jest powód tych decyzji? Japońska państowa emerytura jest bardzo niska, więc nie wystarcza na utrzymanie. Żeby przejść na spokojną emeryturę, japońscy seniorzy i seniorki muszą mieć albo wysokie oszczędności, albo być na utrzymymaniu przez swoje dzieci, więc perspektywa starości w Japonii daleka jest od europejskiej koncepcji niezależności na starość…
 
❔ Chcecie dowiedzieć się jak wygląda starość w innych zakątkach na świecie? Kto wie może ktoś z Was ma już plany gdzie spędzi swoją przyszłość=starość!?

Leave a Comment.