Autyzm, a przyjaźń i miłość
#storytime „Parę lat temu, kiedy zaczęłam wykłady, poszłam pierwszy raz zrobić sobie zdjęcie profilowe. Fotografka poprosiła, żebym spojrzała zalotnie. Nie miałam pojęcia, o czym mówi.”
– Zrób tak z oczami, jak kiedy flirtujesz z facetami” – powiedziała.
– Czyli co? – zapytałam.
– No wiesz, zmruż oczy.
No to spróbowałam. Wyglądałam, jakbym wypatrywała Waldo.”
Alix Generous
młoda, pełna pomysłów kobieta, autorka wygrywających nagrody rozpraw naukowych, opracowuje nowe technologie i opowiada świetne dowcipy
Alix ma zespół Aspergera, jedno z zaburzeń ze spektrum autyzmu, który wpływa na podstawowe umiejętności społeczne niezbędne do porozumiewania się
#sensorykaOsoba nie neurotypowa to inna praca umysłu, inne doświadczenie zmysłowe, inny sposób okazywania emocji. To wszystko przekłada się na relacje romantyczne
Nie wszystkie osoby z zaburzeniami z autystycznego spektrum dążą do tworzenia związków przyjacielskich, czy zakładania rodziny. Doświadczenia romantyczne osób autystycznych są tak samo różnorodne, jak one same.
Niektóre osoby wiodą szczęśliwe, samotne życie. Oddają się karierze naukowej, a praca zawodowa stanowi sens ich życia. Osoby takie dobrowolnie rezygnują z towarzyskich spotkań na rzecz angażowania się w znane, lubiane i bezpieczne aktywności zawodowe. Nie odczuwają z tego powodu straty.
Dla niektórych nawiązanie głębszych relacji interpersonalnych będzie bardzo istotne. Osoby autystyczne mogą być wspaniałymi partnerami. W związkach jednak mogą potrzebować odrobiny przestrzeni wyłącznie dla siebie, miejsca, do którego będą mogli się wycofać w sytuacji przeciążenia i tam odzyskać psychofizyczną równowagę.
Jak piszę Lidia Szmania w artykule „Możliwości i ograniczenia osób z zaburzeniami spektrum autyzmu w realizacji własnych wizji dorosłości”: „(…) dorosłe osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w aspekcie posiadanych potrzeb i pragnień w niczym nie różnią się od osób, które nie wykazują symptomów owego zaburzenia.”
„(…) osiągnięcie życiowej niezależności (…) jest możliwe tylko wówczas, kiedy osoby te obdarzone będą odpowiednim wsparciem i przychylnością społeczeństwa.”